1 2 3 4
  • CS
  • DE
  • PL

Penzion Butonia - Kořenov - Jizerské hory - Krkonoše

 

 

Město Kořenov

Obce Příchovice-Kořenov-Rejdice-Polubný-Jizerka byly spojeny pod jeden název Kořenov. Tím vznikla oblast 56 km2 v průměrné výšce 750 m. n. m. Velká část leží v chráněné oblasti Jizerských hor a částí se dotýká Krkonošského národního parku.
První osídlení jsou známá ze 16. století. Civilizaci přinesl až rozvoj sklářství, které společně s dřevařstvím zastává dodnes přední místo v možnostech obživy.
Pro vysokou polohu a klid je oblast hodně navštěvovaná turisty a každý zde najde množství příležitostí k odpočinku a zábavě.

Poloha

Rekreační oblast Kořenova potěší všechny zájemce o aktivně strávenou dovolenou plnou pohody. Svojí polohou představuje Kořenov výhodné východisko k pěším, lyžařským i cyklistickým výpravám do Jizerských hor a Krkonoš nebo k autoturistice. Příznivci sjezdového lyžování naleznou bohatý výběr terénů ve 4 km vzdáleném Harrachově (lanová dráha) i v samotném Kořenově - 500 m od objektu se nachází malý vlek vhodný pro začátečníky a cca 20 minut pěší chůzí naleznete delší vlek pro pokročilé.

Ubytování

Útulné a dostatečně komfortní ubytování s možností polopenze  Vám poskytne rodinný penzion Butonia, který kdysi býval domovem i dílnou jednoho z mnoha jizerskohorských sklářů. Dnes nabízí kromě běžného ubytovacího standardu (celkem 23 lůžek ve 2-4 lůžkových pokojích se sociálním zařízením) i vlastní útulnou vinárničku s krbem, možnost posezení u přírodního ohniště nebo na terase s výhledem na Krkonoše a vlastní parkoviště.

Strava

  • Ubytování s velkou snídaní - obložené talíře, pečivo, marmelády, jogurty, koláče atd.
  • Večeře – polopenze nebo dle jídelního lístku.

Výlety

Kořenov je obec s atraktivní polohou na pomezí Jizerských hor a Krkonoš. V blízkém okolí je dostatek cílů pro kratší vycházky, pro celodenní výlety lze plánovat zajímavé a různě náročné trasy jak do Jizerských hor a Krkonoš, tak i do severní partie Českého ráje. Nejen děti přitom ocení možnost romantické dopravy místní železniční tratí s mnoha tunely, vysokými viadukty a výhledy do nádherné krajiny. Cykloturistům je k dispozici rozsáhlá síť vyznačených cyklostezek, v zimě běžkaři ocení dobře značené a upravované stopy, navazující na známou Jizerskou magistrálu.

Penzion Butonia v Kořenově představuje i výhodnou alternativu ubytování pro zájemce o lyžování v Krkonoších - lyžařský areál Harrachov je vzdálen pouze 4 km. V Kořenově samotném je k dispozici lyžařský vlek - Bavorák (cca 1 Km) nebo Lesní chata (cca 0,5 Km).

Tipy na výlet

Ať už přijedete do Kořenova s úmyslem trávit aktivní dovolenou nebo jen odpočívat na čerstvém vzduchu, bylo by škoda nenavštívit některé z místních zajímavostí. Pro inspiraci zde uvádíme jen několik tipů z blízkého i vzdálenějšího okolí.

Na penzionu je možné zakoupit si mapy, dále u nás najdete spoustu návrhů na výlety a k dispozici jsou i propagační materiály.

Štěpánka

Štěpánka bývá označována za nejkrásnější z rozhleden naší vlasti. K její stavbě, kterou zahájil kníže Kamil Rohan roku 1847, se váže legenda. Štíhlá kamenná věž, dostavěná až v roce 1892, je vysoká 24 m. Vypíná se na 958 m vysokém vrchu Hvězda, nacházejícím se již několik desítek metrů za hranicí Krkonošského národního parku. Rozhledna Štěpánka je denně přístupná v letní i zimní turistické sezoně.

Protržená přehrada

Torzo přehrady připomíná tragédii, která postihla Desnou a Tanvald v září roku 1916. Sypaná hráz na Bílé Desné se protrhla a v rozbouřeném živlu nalezlo smrt 62 lidí.

Jizerka

Poetická osada Jizerka leží v sousedství nejrozsáhlejšího přístupného ekosystému rašelinišť, kterým prochází 6 km dlouhá naučná stezka. Jedním z jejích zastavení je i geologicky unikátní čedičový vrch Bukovec, tyčící se do výše 1005 m mezi jinak monotonním žulovým plutonem.

Bozkovské jeskyně

Bozkovské dolomitové jeskyně leží na pomezí Českého ráje a Krkonoš. Kromě pozoruhodné krápníkové výzdoby je zde k vidění největší podzemní jezero v Čechách.

Souš

Rozlehlá Soušská přehrada byla budována jako údolní nádrž na řece Bílé Desné v letech 1912-1915. Sypaná hráz dosahuje výšky 21 m nad terénem a je dlouhá 364 m. Voda zaplavuje plochu 364 hektary. Začátkem minulého století byla využívaná k rekreaci, ale r. 1974 byla sanována a přebudována na rezervoár pitné vody. Dnes nadále slouží jako zásobárna pitné vody zhruba pro šedesát tisíc obyvatel Jablonecka.

Kořenov

Obec Kořenov leží na hranici s Polskem. První obyvatelé osady se v 16. století se živili lovem zvěře a ryb, později porážením dřeva a pálením uhlí v milířích.V Kořenově se také nachází nově zřízené lanové centrum, kde je možnost si objednat dokonce horolezení, rafting apod.

Příchovice

Spolu s Jizerkou, Polubným, Rejdicemi a ještě několika dalšími osadami spadají Příchovice pod obec Kořenov. Díky tomu je Kořenov územně největší obcí Jabloneckého okresu.

Čihadla

Nejznámější z Jizerskohorských rašelinišť leží na rozvodí Baltického a Severního moře. Dřevěnou vyhlídkovou věž nad rozsáhlou volnou hladinou vodních tůní spojuje s cestou povalový chodníček.

Harrachov

Není jen známým lyžařským centrem, ale i půvabným podhorským městem. S umem dávných i dnešních sklářů vás seznámí Krkonošské sklářské muzeum, malebná přírodní scenérie se otevírá u Mumlavského vodopádu. Najdete zde i nově postavenou bobovou dráhu.

Sněžka

S nadmořskou výškou 1621 m je Sněžka nejvyšší horou České republiky. Její vrchol je snadno přístupný sedačkovou lanovkou, ale zdatnější turisté dávají přednost strmému pěšímu výstupu mezi porosty horské kleče.

Kontakty:

Penzion Butonia
Marie a Miroslav ŠEBKOVI

Kořenov 452
468 49 Kořenov
Česká republika

 

MAPA ZDETel.: +420 483 399 021
Mobil: +420 602 408 623

E-mail: butonia@email.cz

Web:
www.ubytovanikorenov.cz

Kalendář

Žádné nadcházející události

Zobrazit celý kalendář

^